Vigtigste Migræne

Brugsanvisning IBUPROFEN (IBUPROFEN)

Brugsanvisning:

Priser i online apoteker:

Ibuprofen er et ikke-steroidt syntetisk medikament med smertestillende, antiinflammatoriske og antipyretiske virkninger..

farmakologisk virkning

Det aktive stof i lægemidlet er ibuprofen, et fenylpropionsyrederivat.

Ibuprofen er mest effektiv til inflammatoriske smerter. Den antipyretiske virkning er ret tæt på acetylsalicylsyre. Undertrykker blodpladeadhæsion, forbedrer mikrosirkulationen og reducerer betændelse.

Til ekstern brug har ibuprofen i form af salve en stærk smertestillende effekt, hvilket reducerer hyperæmi, morgenstivhed og hævelse.

Lægemidlet er inkluderet på listen over de vigtigste lægemidler fra Verdenssundhedsorganisationen, dets effektivitet og sikkerhed er blevet undersøgt og klinisk testet..

Udgivelsesformular

Ibuprofen fås i form af tabletter, suspensioner og salver..

  • Ibuprofen tabletter er runde, glatte, bikonvekse hvide. Hver tablet indeholder 200 mg eller 400 mg aktiv ingrediens. Hjælpestoffer - magnesiumstearat, talkum, lactose, kartoffelstivelse, kolloid siliciumdioxid, Povidon 25. 10, 20 og 100 stykker pr. Pakning;
  • Ibuprofen belagte tabletter med vedvarende frigivelse. Hver tablet indeholder 800 mg aktiv ingrediens. 7, 14 og 60 stykker pr. Pakke;
  • Sugetabletter. Hver tablet indeholder 200 mg aktiv ingrediens;
  • Kapsler med vedvarende frigivelse. Hver kapsel indeholder 300 mg aktivt stof;
  • Suspension Ibuprofen til oral administration er homogen, gul, med duften af ​​en appelsin. 5 ml suspension indeholder 100 mg aktivt stof. Produceret i 100 ml flasker, i en papkasse med en måleske;
  • 5% creme og gel til ekstern brug.

Indikationer for anvendelse af ibuprofen

Ibuprofen er indiceret til:

  • Symptomatisk behandling af influenza og SARS;
  • slidgigt;
  • Psoriasisartrit;
  • Cervikal spondylose;
  • Barre-Lieu syndrom;
  • Cervikal migræne;
  • Bursite;
  • Ankyloserende spondylitis;
  • Neuralgisk amyotrofi;
  • Myalgi;
  • Nefrotisk syndrom;
  • Postural hypotension (når du tager antihypertensive lægemidler);
  • Feber af forskellige etymologier;
  • Traumatisk betændelse i blødt væv og muskuloskeletalsystem;
  • Vertebral arteriesyndrom;
  • neuralgi
  • tendinitis;
  • hæmatomer.

Ibuprofen er også indikeret i behandlingen af ​​ligamentøse forstuvninger, reumatoid arthritis, radiculitis og artikulært syndrom (med forværring af gigt).

Som adjuvans er Ibuprofen indiceret til anvendelse i:

  • Lungebetændelse;
  • Postoperativ, tandpine og hovedpine;
  • Infektiøse og inflammatoriske ØNH-sygdomme - faryngitis, betændelse i mandlen, rhinitis, laryngitis, bihulebetændelse;
  • Bronkitis;
  • pannikulitis
  • Primær dysmenorrhea;
  • Algodismenorea;
  • Inflammatoriske processer i bækkenet;
  • adnexitis.

Kontraindikationer

Ibuprofen ifølge anvisningerne er kontraindiceret i:

  • Overfølsomhed over for lægemidlet;
  • Forværring af mavesår i maven eller tolvfingertarmen og ulcerøs colitis;
  • Optiske nervesygdomme og nedsat farvesyn;
  • "Aspirin" astma;
  • Arteriel hypertension;
  • Scotome;
  • amblyopi;
  • Alvorlig nedsat nyre- eller leverfunktion samt skrumplever i leveren med portalhypertension;
  • Hjertefejl;
  • hævelse;
  • Hæmofili;
  • Hypocoagulation;
  • Leukopeni;
  • Patologi for det vestibulære apparat;
  • Glucose-6-phosphatdehydrogenase-mangel;
  • III graviditets trimester.

I henhold til instruktionerne ordineres Ibuprofen med forsigtighed i:

  • Kronisk hjertesvigt,
  • Samtidige sygdomme i leveren og nyrerne,
  • enteritis;
  • Umiddelbart efter operationen;
  • Med dyspeptiske symptomer inden behandling påbegyndes;
  • Gastritis;
  • Dolke;
  • Børn under 12 år.

Når du bruger Ibuprofen, er det nødvendigt systematisk at overvåge billedet af perifert blod, såvel som lever og nyrer..

Brugsanvisning ibuprofen

I henhold til instruktionerne tages Ibuprofen efter måltider inde..

Den daglige dosis af lægemidlet afhænger af sygdommen:

  • Ved slidgigt, algodismenorrhea, psoriasisartrit og ankyloserende spondylitis ordineres voksne 400-600 mg 3-4 gange dagligt;
  • Ved reumatoid arthritis tages en forøget dosis 800 mg 3 gange om dagen;
  • Ved bløddyrskader og forstuvninger bruges Ibuprofen tabletter med langvarig virkning - 1600-2400 mg en gang dagligt, helst inden sengetid;
  • Med moderat smerte, tag 1200 mg om dagen;
  • Ved febert syndrom, der opstår efter immunisering, anvendes 50 mg om nødvendigt dosis kan gentages efter 6 timer, men ikke mere end 100 mg pr. Dag.

I tilfælde af febrile børn over 12 år beregnes dosis af Ibuprofen for at reducere kropstemperaturen:

  • Over 39,2 grader C. Med 10 mg pr. 1 kg vægt pr. Dag;
  • Under 39,2 grader C - 5 mg pr. 1 kg vægt pr. Dag.

Ibuprofen-resorptionstabletter bruges til behandling af ENT-sygdomme, der opløses i munden under tungen. Børn over 12 år og voksne ordineres 200-400 mg 2-3 gange dagligt.

En suspension til oral administration er normalt ordineret til børn. Den gennemsnitlige enkeltdosis, når den tages 3 gange om dagen, er:

  • Fra 1 til 3 år - 100 mg;
  • Fra 4 til 6 år - 150 mg;
  • Fra 7 til 9 år - 200 mg;
  • 10 til 12 år gammel - 300 mg.

Påfør Ibuprofen gel eller fløde topisk, påfør og gnid den indtil den er helt absorberet i det berørte område 3-4 gange om dagen. Behandlingen kan udføres inden for 2-3 uger.

Bivirkninger

I henhold til instruktionerne er Ibuprofen et ret sikkert stof og tolereres normalt godt. Ved ansøgning kan der være nogle bivirkninger:

Fordøjelsessystem: oftere diarré, opkast, kvalme, anoreksi, ubehag i epigastrium, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen; signifikant mindre unormal leverfunktion eller blødning fra mave-tarmkanalen.

Nervesystem: hovedpine eller svimmelhed, søvnforstyrrelser eller agitation samt synshandicap kan forekomme..

Cirkulationssystem: bivirkninger observeres kun ved langvarig brug af lægemidlet - trombocytopeni, anæmi, agranulocytose.

Urinsystem: nedsat nyrefunktion kan forekomme ved langvarig brug af ibuprofen.

Allergiske reaktioner kan observeres både når man tager stoffet inde, og når det påføres lokalt i form af hudens rødme, hududslæt, Quinckes ødemer, brændende fornemmelse. Betydeligt mindre tilbøjelige til at forekomme bronchospastisk syndrom og aseptisk meningitis.

Ibuprofen er kontraindiceret i tredje trimester af graviditeten. Anvendelse i I- og II-trimestere er strengt muligt ifølge lægenes vidnesbyrd.

Under amning kan Ibuprofen bruges i lave doser til smerter og feber. Da lægemidlet udskilles i modermælk, er brug i doser på mere end 800 mg pr. Dag kontraindiceret.

Opbevaringsbetingelser

Ibuprofen fås på recept. Opbevaringstid - 3 år..

Ibuprofen

Ibuprofen er et ikke-steroidt antiinflammatorisk lægemiddel, der har antiinflammatoriske, antipyretiske, smertestillende virkning..

Farmakologiske egenskaber

Ibuprofen blokerer ikke selektivt cyclooxygenase-1 og cyclooxygenase-2. Ibuprofens virkningsmekanisme skyldes hæmning af syntesen af ​​prostaglandiner - formidlere af smerte, betændelse og hypertermi. Det svækker smerter, inklusive ledsmerter i hvile og under bevægelse; reducerer morgenstivhed og hævelse i led, hjælper med at øge bevægelsesområdet.
Farmakokinetik
Absorptionen er høj, absorptionen falder lidt, når du tager medicinen efter at have spist. Cmax i plasma når det tages på tom mave nås efter 45 minutter, når det tages efter måltider - efter 1,5-2,5 timer og i synovialvæske - 2-3 timer, hvor det skaber højere koncentrationer end i blodplasma. Kommunikation med plasmaproteiner 90%. Trænger langsomt ind i ledhulen og dvæler i synovialvævet.
Biologisk aktivitet er forbundet med S-enantiomeren. Efter absorption transformeres ca. 60% af den farmakologisk inaktive R-form langsomt til den aktive S-form. Isoenzymet af CYP2C9 deltager i stofskiftet. Det gennemgår et presystem og post-system metabolisme i leveren. Har en to-fase elimineringskinetik med T1 / 2 2-2,5 timer.
Det udskilles med nyrerne (uændret højst 1%) og i mindre grad med galden. Hos ældre ændres de farmakokinetiske parametre for ibuprofen ikke.

Indikationer til brug

Anvendelsesmåde

Kontraindikationer

Kontraindikationer for brugen af ​​lægemidlet Ibuprofen er: en komplet eller ufuldstændig kombination af bronkialastma, tilbagevendende polypose i næsen og paranasale bihuler og intolerance over for ASA eller andre NSAID'er (inklusive historie); erosive og peptiske mavesårssygdomme i mave-tarmkanalen i det akutte stadium (inklusive mavesår i maven og tolvfingertarmen i det akutte trin, ulcerøs colitis, mavesår, Crohns sygdom, UC), inflammatorisk tarmsygdom, gastrointestinal blødning; blødningsforstyrrelser (herunder hæmofili, hypocoagulation, forlænget blødningstid, tendens til blødning, hæmoragisk diatese); perioden efter omplantning af koronararterie intrakraniel blødning; alvorlig leversvigt eller aktiv leversygdom; progressiv nyresygdom, alvorlig nyresvigt med kreatininclearance mindre end 30 ml / min, bekræftet hyperkalæmi; graviditet (III trimester); børn under 6 år (til brusetabletter 200 mg), børn under 12 år (til tabletter belagt med en filmovertrækning på 400 mg); overfølsomhed over for en af ​​komponenterne i lægemidlet; overfølsomhed over for acetylsalicylsyre (ASA) eller andre NSAID'er.
omhyggeligt
Ældre, kronisk hjertesvigt, arteriel hypertension, koronar hjertesygdom, cerebrovaskulær sygdom, dyslipidæmi / hyperlipidæmi, diabetes mellitus, perifer arteriel sygdom, rygning, hyppigt alkoholforbrug, levercirrose med portalhypertension, lever og / eller nyresvigt med kreatin clearance 60 ml / min, nefrotisk syndrom, hyperbilirubinæmi, gastrisk og duodenal mavesår (historie), tilstedeværelsen af ​​Helicobactor pylori-infektion, gastritis, enteritis, colitis, blodsygdomme af ukendt etiologi (leukopeni og anæmi), langvarig brug af NSAID'er, alvorlige somatiske sygdomme, samtidig brug af orale kortikosteroider (inklusive.

Graviditet

Ibuprofen er kontraindiceret under graviditet.

Interaktion med andre lægemidler

Samtidig brug af ibuprofen sammen med acetylsalicylsyre (ASA) og andre NSAID'er anbefales ikke..
Med samtidig indgivelse af ibuprofen reducerer det den antiinflammatoriske og antiplatelet-virkning af ASA (det er muligt at øge forekomsten af ​​akut koronarinsufficiens hos patienter, der får små doser ASA som et antiplatelet middel efter påbegyndelse af ibuprofen).
Når det ordineres med antikoagulantia og trombolytiske lægemidler (alteplase, streptokinase, urokinase), øges risikoen for blødning samtidig.
Samtidig anvendelse med serotonin-genoptagelsesinhibitorer (cytopram, fluoxetin, paroxetin, sertratin) øger risikoen for alvorlig gastrointestinal blødning.
Cefamandol, cefaperazon, cefotetan, valproinsyre, plicamycin øger forekomsten af ​​hypoprothrombinemia.
Cyclosporin- og guldpræparater øger virkningen af ​​ibuprofen på syntesen af ​​prostaglandiner i nyrerne, hvilket manifesteres ved en stigning i nefrotoksicitet. Ibuprofen øger plasmakoncentrationen af ​​cyclosporin og sandsynligheden for at udvikle dets hepatotoksiske virkninger. Lægemidler, der blokerer for rørsekretion, reducerer udskillelsen og øger plasmakoncentrationen af ​​ibuprofen.
Mikrosomale oxidationsinducerende midler (phenytoin, ethanol, barbiturater, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva) øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket øger risikoen for svær hepatotoksisk forgiftning.
Mikrosomale oxidationshæmmere reducerer risikoen for hepatotoksicitet.
Reducerer hypotensiv aktivitet af vasodilatatorer (inklusive langsomme calciumkabelblokkere), ACE-hæmmere), natriuretisk og diuretikum - furosemid og hydrochlorothiazid.
Reducerer effektiviteten af ​​urikosuriske lægemidler, forbedrer virkningen af ​​indirekte antikoagulantia, blodplader, fibrinolytika (øget risiko for hæmoragiske komplikationer), forbedrer den ulcerogene virkning med blødende mineralocorticosteroider og glukokortikosteroider, colchicin, østrogen, ethanol.
Forbedrer virkningen af ​​orale hypoglykæmiske lægemidler (inklusive sulfonylurinstoffer) og insulin.
Antacida og colestyramin reducerer absorption af ibuprofen.
Øger koncentrationen i ditoxins blod, præparater af lithium og methotrexat.
Koffein forbedrer smertestillende effekt.
Myelotoksiske stoffer øger manifestationen af ​​lægemidlets hematotoksicitet.

Ibuprofen - brugsanvisning. Ibuprofen i form af suppositorier, tabletter, salver - virkningsmekanisme, pris, anmeldelser, indikationer og kontraindikationer til brug.

Kort resumé

Ibuprofen henviser til lægemidler, der har antiinflammatoriske og smertestillende virkning. Denne effekt opnås ved at blokere syntesen af ​​biokemiske stoffer, der forårsager betændelse..

Den smertestillende effekt tilvejebringes ved lokal og generel handling. Anti-aggregeringseffekt - forebyggelse af blodpropper på grund af forebyggelse af blodpladeadhæsion og deres vedhæftning til karvæggen.

Virkningerne af ibuprofen: et fald i den inflammatoriske respons, et fald i ømhed, et fald i den samlede kropstemperatur.

Sammensætning og form for frigivelse

Aktiv aktiv ingrediens: Ibuprofen fås i form af lys til hvide børn. 1 lys indeholder 60 mg ibuprofen.

Yderligere stoffer: fedtsyreglycerider.

Emballage: 5 stearinlys findes i 1 aluminiumsblister.

Aktiv aktiv ingrediens: Ibuprofen produceres i form af brusende hvide bikonvekse tabletter med et beskyttende skall. 1 tablet indeholder 200 mg eller 400 mg ibuprofen.

Yderligere stoffer:

  • cellulosefiber
  • primrose (adsorberende væske)
  • kolloid siliciumdioxid
  • majsstivelse
  • magnesiumstearinsyre
Emballage: i en blister indeholder 10 tabletter.

Aktiv aktiv ingrediens: Ibuprofen præsenteres som en salve til ekstern brug. 100 g salve indeholder 5 g ibuprofen.

Yderligere stoffer: dexalgin, lavmolekylær polyethylenglycol.

Emballage: Aluminiumsrør på 15g og 25g.

farmakodynamik

Stearinlys
Ibuprofen hører til ikke-hormonelle lægemidler, der undertrykker betændelse. Virkningen af ​​lægemidlet forklares ved suspension af produktionen af ​​hormonlignende stoffer, der bidrager til udviklingen af ​​den inflammatoriske reaktion. Varigheden af ​​den terapeutiske virkning af ibuprofen er otte timer.

Salve
Ibuprofen er en type hormonfrit antiinflammatorisk lægemiddel.

Lægemidlet bruges eksternt. Lægemidlet er en smertestillende og hæmmende inflammatorisk procesmedicin. Det sigter mod at undertrykke produktionen af ​​neurotransmittere i den inflammatoriske proces. Det hæmmer aktiviteten af ​​enzymet PHN2-syntetase, der er involveret i syntesen af ​​biologisk aktive stoffer - prostaglandiner af betændelse. Virkningen mod inflammation forklares ved en forbedring i koronar blodstrøm, et fald i mængden af ​​amin, polypeptider fra kiningruppen i blodet og andre neurotransmittere af inflammation og hæmning af syntesen af ​​adenazintriphosphat, hvilket forklarer faldet i aktiviteten i den inflammatoriske proces.

Den smertestillende virkning af medikamentet er forårsaget af et fald i graden af ​​den inflammatoriske proces, et fald i syntesen af ​​polypeptider fra kiningruppen. Sulfoxid har en effekt mod betændelse, anæstesi, hjælper ibuprofen lettere med at trænge ind i cellerne. Ibuprofen salve fremmer accelereret analgesi, reducerer smerter, lindrer hævelse og blodforsyning. Fremmer fælles mobilitet.

Piller
Ibuprofen har en ikke-hormonel virkning, der sigter mod at reducere betændelse med en smertestillende og antivarmeeffekt.

Virkningen af ​​ibuprofen forklares ved et fald i dannelsen af ​​biologisk aktive lipider ved fremgangsmåden til ubetinget undertrykkelse af cyclooxygenase-enzymer og af et fald i muligheden for udseendet af andre formidlere af smerte og inflammatoriske processer. Forstyrrer delvist vedhæftningen af ​​blodplader (blodplader) - derfor bruges det til at forhindre trombose.

Farmakokinetik

Stearinlys
Videnskabeligt dokumenterede medikamentvirkninger af ibuprofen i form af suppositorier til børn er ukendt.

Salve
Ved topisk brug af salve trænger 5% af lægemidlet delvist ind og har ikke en generel effekt på kroppen. Diffusion af medikamentet i det artikulære væv er langsomt, tilstedeværelsen i det inter-artikulære rum udtrykkes, hvor der syntetiseres den største mængde end i den flydende del af blodet. Det aktive stof udskilles fra kroppen efter enzymatisk behandling med urin gennem nyrerne. Dimexid trænger hurtigt ind i cellebarrierer, selv gennem huden uden skade, den indre membran af organer.

Piller
Når internt bruges, absorberes ibuprofen hurtigt fuldstændigt. Absorptionen af ​​lægemidlet er 80%. Syntesen af ​​proteiner i den flydende del af blodet er næsten 100%. Når det kombineres med fødeindtagelse, er der et fald i lægemidlets fordøjelighed. Perioden med det højeste indhold i blodlegemer er op til 1,5 time. Infiltration i artikulært væv forsinkes med en forsinkelse i synovialmembranen med en koncentration i det sidste af det største antal af lægemidlet end i blodplasma.

Et fald i koncentrationen af ​​lægemidlet i halvdelen af ​​blodet forekommer på to timer. Rensningskoefficienten er 0,75 ml / min / kg. Fordelingen af ​​det samlede volumen er 0,15 l / kg. Hos ældre patienter (over 66 år) forlænges et halvt fald i koncentrationen af ​​medikamentet, og rensningskoefficienten falder. Ibuprofen behandles i leveren ved en oxidativ proces med fremkomst af passive former. Tilbagetrækning af medikamentet sker gennem udskillelsesorganerne (nyrer, tarme). En lille del af ibuprofen udskilles i galden.

Den smertestillende effekt efter en enkelt brug af lægemidlet varer otte timer.

Forholdsregler

Indikationer til brug

Hvordan man behandles med ibuprofen?

Lægemidlet i form af stearinlys er designet til pædiatriske patienter. Rektalt anvendt.
Ved feber- og smertsyndromer er en enkelt dosering 5-10 mg pr. 1 kg kropsvægt. Brug i intervaller på 6-8 timer.

Den højeste daglige dosis på 30 mg pr. 1 kg babyvægt.

For børn fra tre til ni måneder med en kropsvægt på op til 8 kg anbefales 1 stearinlys (60 mg) med et interval på 6 timer til 8 timer, tre gange om dagen, højst 180 mg på 24 timer.

For børn fra ni måneder til to år med en kropsvægt fra 8 kg til 13 kg er den anbefalede dosis af lægemidlet 1 suppositorium (60 mg) 4 gange om dagen med et interval på 6 timer, ikke over 240 mg.

I tilfælde af påvisning af feber til børn under et år anbefales det at tage 1 suppositorie (60 mg); for børn over et år - 1 suppositorium (60 mg), og hvis det kræves med et interval på 6 timer, kan du tage et andet lys (60 mg).
Terapi varer 3 dage for at reducere feber, men ikke mere end fem dage som bedøvelsesmiddel. I tilfælde af langvarig feber er det nødvendigt at konsultere din læge.
Det anbefales ikke at øge dosis af lægemidlet.

Salve bruges udelukkende eksternt. For patienter over 12 år påføres salven på det berørte område i form af en strimmel, der er 10 cm lang, gnider med en lille indsats indtil fuldstændig absorption med et interval på 6 timer i en periode på 14-20 dage.

Gentagen brug af lægemidlet skal udføres under overholdelse af det minimale tidsinterval - fire timer, men ikke mere end fire gange om dagen.

Hvis sygdommen vedvarer eller forværres, eller der ikke er noget tegn på bedring 14 dage efter lægemidlets start, er seponering af lægemidlet og yderligere behandling under tilsyn af en læge påkrævet.

Brug af tabletter af lægemidlet overvejes af den behandlende læge afhængig af graden af ​​smerte.

Bivirkninger

  • migræne
  • nedsat hørelse
  • smerter i munden
  • bronkospasmer
  • udseendet af små mavesår i mundhulen
  • åndedrætssvigt
  • synshandicap
  • øje ubehag
  • conjunctivitis
  • søvnforstyrrelse
  • manglende koordinering
  • apati
  • overdreven ophidselighed
  • takykardi
  • overdreven behov for søvn
  • følelse af angst
  • illusioner
  • utilstrækkelig blodforsyning
  • mangel på søvn
  • irritabilitet
  • træthed
  • fnat
  • udslæt
  • allergisk nyresygdom
  • forhøjet blodtryk
  • hævelse
  • pseudo-allergiske reaktioner
  • chok
  • feber
  • allergisk rhinitis
  • anæmi
  • blodpladetællereduktion
  • fald i granulocytter i blodet
  • fald i hvide blodlegemer
  • øget svedtendens
I tilfælde af manifestation af allergi er det nødvendigt at suspendere lægemidlet og anvende generel styrkende behandling.

Ibuprofen og alkohol

Kontraindikationer

  • forværret reaktion af kroppen på de bestanddele af lægemidlet, især ibuprofen, aspirin og ethvert ikke-steroidt antiinflammatorisk lægemiddel;
  • astma, brændenældeudslæt, allergisk rhinitis, som en konsekvens efter indtagelse af ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler;
  • hudlæsioner (grædende eksem, allergisk hudsygdom, purulent mikrotrauma);
  • mave-sår;
  • sen graviditet;
  • laktationsperiode;
  • alder op til 12 år.

Under graviditet

specielle instruktioner

Der skal udvises forsigtighed, når der anbefales ibuprofen-behandling til patienter, der lider af en mavesår og tolvfingertarmsår, med mavesygdomme, betændelse i tyndtarmen, betændelse i tyktarmen, leversygdom, hjertesygdom Patienter med nedsat nyrefunktion anbefales at udføre behandling ved hjælp af de laveste doser af lægemidlet og regelmæssigt analysere nyrenes aktivitet. I løbet af de første seks måneder af graviditet og amning anbefales lægemidlet, at det tages under lægebehandling. I betragtning af muligheden for en uønsket effekt er medicin begrænset for chauffører og arbejdstagere, hvis arbejde kræver den største koncentration.

Salve bruges udelukkende eksternt. I ikke-standardiserede situationer foreslås det at kombinere lokal behandling med den samtidige interne brug af ikke-hormonelle lægemidler, der behandler betændelse.
Det kræves for at forhindre muligheden for, at salve kommer ind i øjenområdet eller på slimhinderne.

I tilfælde af en markant ændring i hudfarven såvel som fnat, bør lægemidlet stoppes.

Interaktion
Lægemidlet reducerer aktiviteten af ​​vævsenzymet, reducerer den vanddrivende virkning af de medikamenter, der anvendes til dette formål. Multipliserer forgiftning af antitumormedisiner, medikamenter, der indeholder lithium. Ibuprofen multiplicerer mængden af ​​lanicore i blodet såvel som lithium, diphenin. Den smertestillende effekt af ibuprofen forøger thein.
Bivirkninger er ikke videnskabeligt bevist ved samtidig brug af ibuprofen salve og andre lægemidler.

Overdosis

Pris

Analoger

  • LANG TID;
  • Nurofen;
  • MIG 400;
  • Brufen;
  • IBALGIN;
  • IBUPROM MAX;
  • FASPIK;
  • Burana;
  • ArthroCam;
  • BRUSTAN;
  • Advil;
  • IBUKLIN;
  • NOVIGAN;
  • SOLPAFLEX;
  • BONIFEN;
  • IBUKLIN;
  • DEBLOK;
  • ADVIL LIKVI-JELS;
  • Ibuprofen-HEMOFARM;
  • PEDEA;
  • PENTABUFEN;
  • LANG TID;
  • TERAFLEX;
  • DIP RELIFF;
  • IBUPROM SPRINT CAPS;
  • Brufen Retard;
  • BØRNS MOTRIN;
  • IBUPROM;
  • IBUPROFEN LANNAHER;
  • IBUPROFEN NIKOMED;
  • IBUPROFEN VERTE;
  • IBUSAN;
  • IBUTOL GEL;
  • MIG 200;
  • NUROFEN PERIOD;
  • NUROFEN ULTRAKAP;
  • NUROFEN FORTE;
  • NUROFEN EXPRESS.

Anmeldelser

Vita
På grund af forkert brug af medikamentet provokerede ibuprofen en mavesår. Der var betændelse i knæleddene, ledsaget af hævelse, feber. Selv købte jeg uden at konsultere en læge et lægemiddel, som jeg kendte fra min mor. Mor brugte det konstant.

Jeg tog ibuprofen ved en forhøjet temperatur om natten, mens jeg glemte at spise. Virkningen af ​​stoffet var åbenlyst, men mavesmerter optrådte. Dette fik mig til at se en læge. Lægen fangede frygt og advarede om, at jeg var på randen af ​​et mavesår.

Jeg advarer alle, der vil støde på denne medicin - tag den først efter at have spist!

Elena
Min mor tager dette stof mod betændelse og smerter. Det er vellykket og billigt. Ifølge hende er han svagere end Orthofen og Indomethacin med hensyn til styrke. Men det er lettere at opfatte, og der er færre uønskede effekter. Han handler øjeblikkeligt på mor - i fem minutter, lindrer ledsmerter.
Selv var jeg nødt til at ty til at tage Ibuprofen, når der var feber. Temperaturen sænkede hurtigt, men maven gjorde sig gjeldende. Problemet er, at du skal tage medicinen efter at have spist.

Ibuprofen tabletter - brugsanvisning

Instruktioner til brug af tabletter Ibuprofen anbefaler, at du tager dem til smertelindring, eliminerer betændelse og sænker høj kropstemperatur. Værktøjet begynder at arbejde straks og giver en hurtig effekt. Resultatet mærkes efter 30-60 minutter og varer i 5-8 timer.

Ibuprofen sammensætning

Et lægemiddel med dette navn produceres af flere farmaceutiske virksomheder (Hemofarm, Borisov Plant, Ekolab). Drageets vigtigste aktive stof er ibuprofen.
Som yderligere komponenter bruger fabrikanterne:

  • farvestoffer;
  • sødemidler;
  • vandopløselige skalkomponenter;
  • kartoffelstivelse;
  • magnesiumstearat;
  • povidon;
  • titandioxid;
  • triglycerider.

Lægemidlets virkningsmetode forklares med hovedkomponenten i dets sammensætning. Ibuprofen er et ikke-steroidt medikament med antiinflammatorisk virkning. Det er et derivat af phenylpropinsyre. Som et resultat af indtagelsen blokeres enzymet, hvilket stimulerer syntesen af ​​prostaglandiner - formidlere af smerte og inflammatoriske processer.

Dosering til Ibuprofen tabletter

Lægemidlet i tabletform er tilgængeligt i doser på 0,2 og 0,4 gram. For patienten afhænger dosis af alder.

Dosis i mgVoksne12-18 år gammel6-12 år gammel3-6 år gammelOp til 3 år
Minimum200200150505 mg / kg
Maksimum600400200et hundrede10 mg / kg
Daglige1200100080040020-140 mg / kg

At tage medicin i doser, der overstiger det maksimalt tilladte, er kendetegnet ved:

  • mavesmerter
  • kvalme, opkast;
  • hovedpine;
  • tinnitus;
  • bradykardi;
  • takykardi;
  • akut nyresvigt;
  • åndedrætsarrest.

I tilfælde af overdosering anbefales det:

  • lav maveskylning (kun inden for den første time efter indtagelse af medicinen);
  • tage aktivt kul med en hastighed på 1 tablet pr. 10 kg kropsvægt;
  • alkalisk drik (alkalisk mineralvand - Essentuki, Borjomi, en svag opløsning af soda - til 1 liter drikkevand, tag 10 gram natron).

Kontakt en læge for yderligere instruktioner..

Ibuprofen tabletter - instruktioner til brug af voksne

Medicinen ordineres til voksne med sygdomme, der er ledsaget af klager over feber og generel sygdom med smerter. Indikationer til brug:

  • hovedpine, migræneanfald;
  • led- og muskelsmerter;
  • periodiske lidelser hos kvinder;
  • postoperativ smerte;
  • feber med forkølelse, influenza, efter vaccination;
  • fald i blodtryk som et resultat af overdreven brug af antihypertensive stoffer;
  • nefrotisk syndrom.


Doseringen af ​​lægemidlet indstilles individuelt. Hyppigheden af ​​brug afhænger af sværhedsgraden af ​​det kliniske billede af sygdommen:

  • minimum effektiv dosis til engangsbrug 200 mg;
  • den maksimale dosis til engangsbrug er 800 mg;
  • den maksimale dosis i løbet af dagen er 1200 mg;
  • hyppigheden af ​​brug af lægemidlet er ikke mere end 4 gange;
  • varighed af selvadministration 5 dage.

Drik piller med måltider eller efter måltider.

Ibuprofen tabletter - brugsanvisning til børn

Fra de første dage af livet ordinerer læger et middel til et barn med smerter, varme og betændelse. Anbefales til brug med klager:

  • til hovedpine;
  • feber forårsaget af en forkølelse;
  • smerter i nyrerne og maven med patologier i urinsystemet;
  • blå mærker og kvæstelser;
  • tandpine;
  • lidelse efter vaccination.


Det ordineres også af en læge i den komplekse behandling af otitis media, faryngitis, bihulebetændelse, betændelse i mandlen, bronkitis, lungebetændelse. Dosering af det daglige indtag af medicin til børn:

  • nyfødte bestemmes i overensstemmelse med kropsvægt med en hastighed på 20-40 mg pr. kg;
  • fra seks måneder til et år 150 mg;
  • fra et år til tre 200 mg;
  • fra tre til fem år, 300 mg;
  • fra fem til otte år, 400 mg;
  • fra ni år 600 mg;
  • fra 12 år gammel 800 mg;
  • efter 18 år 1200 mg.

Lægemidlets daglige volumen skal opdeles i 3 eller 4 doser. Det anbefales, at patienten får medicinen igen før efter 8 timer. Drik piller efter måltider.

Ibuprofen tabletter - brugsanvisning til børn fra 12 år

Fra 12-årsalderen ordineres lægemidlet i samme mængde som voksne, da kropsvægten allerede overstiger 40 kg. Indikationer:

  • med rygsmerter;
  • hovedpine;
  • hos piger med en smertefuld indtræden af ​​menstruation;
  • kvæstelser og blå mærker;
  • i den komplekse behandling af virale og bakterielle sygdomme, forkølelse og influenza;
  • efter vaccination med en stigning i kropstemperatur;
  • at eliminere tandpine;
  • efter kirurgiske indgreb;
  • som et ekstra værktøj i inflammatoriske processer.

Doseringen til børn, hvis alder er nået 12 år, er 200 mg efter måltidets afslutning. Om nødvendigt kan du genoptage indtagelsen af ​​tablettene efter 6-8 timer. Brugsmængde 3-4 gange, varighed højst 5 dage.

Ibuprofen 200 mg - instruktioner til brug af tabletter


200 mg piller er ordineret til voksne og børn med milde kliniske manifestationer i form af hypertermi og smerter. Indikationer til brug:

  • forværring af reumatoid arthritis;
  • muskelbetændelse på ethvert sted;
  • neuralgi;
  • migræneanfald og hovedpine;
  • osteochondrose;
  • tegn på forkølelse (hovedpine, feber);
  • bronchitis og tracheitis;
  • faryngitis og laryngitis;
  • bihulebetændelse og bihulebetændelse;
  • otitis media, midten, ekstern;
  • tandpine;
  • bløddele og muskelskader;
  • forbrændinger.

Instruktionen anbefaler et individuelt volumen af ​​lægemidlet, der passer til alder.

AlderparametreMængde af lægemiddelFrekvens af modtagelse
Voksne1 tabletI fravær af effekt, endnu en tablet på en time og den næste på 6-8
Fra 9 år1 tablet4 gange
Fra 3 årHalv dragee3 gange
Fra 1 årEn fjerdedel af en drageeGentages efter 8-10 timer.

Brugstid 5 dage.

Brugsanvisning til ibuprofen 200 tabletter til voksne

Indikationer for drageer, der indeholder 200 mg aktivt stof:

  • smerter i ryggen, muskler, hoved, led, tænder;
  • hypertermi forårsaget af forkølelse, betændelse, stress;
  • betændelse i øre, hals, nyrer, galdeblære, urogenital kanal.
  • minimum dosis for 200 mg;
  • maksimal dosis på 400 mg;
  • i fravær af en terapeutisk virkning ordineres en enkelt dosis på 800 mg;
  • daglig dosis på højst 1200 mg;
  • brugsfrekvens op til 4 gange.

Det anbefales at drikke tabletter under eller efter måltider højst 5 dage.

Instruktioner til brug af tabletter Ibuprofen 400 mg

Indikationer for anvendelse af piller med en øget dosis - 400 mg:

  • krampe hos kvinder under menstruation;
  • migræneanfald;
  • tandpine;
  • feber;
  • ledbetændelse;
  • muskelbetændelse;
  • forværring af osteochondrose;
  • neuritis;
  • til lettelse fra forkølelse og influenza.


Dosering beregnes efter alder:

  • voksne 1 tablet, tag ikke mere end tre;
  • børn fra 12 år er en halv dag, tager 4 gange om dagen.

Drik medicinen efter måltider i ikke længere end 3 dage.

Brugsanvisning til ibuprofen 400 tabletter til voksne

En voksen skal tage et lægemiddel med en dosis på 400 mg af den aktive komponent med et moderat til svær klinisk billede som et symptomatisk middel:

  • migræne med aura i de første udviklingsstadier;
  • nyre- eller galdekolik;
  • kropstemperatur over 39 grader;
  • smerter hos kvinder med menstruation;
  • led- og muskelbetændelse.
  • tag 1 tablet;
  • brugsfrekvens 3 gange om dagen;
  • varighed af selvadministration 3 dage.

Tag medicin efter måltider med rent vand..

Ibuprofen 500 tabletter - brugsanvisning

Fremstillet af medicinalfirmaet Kirkland, der er beliggende i USA. Dette er et tabletpræparat, der hver indeholder 200 mg af det aktive stof. Der er 500 kapsler i en pakning.

Indikationer til brug:

  • muskelsmerter
  • ledsmerter
  • sygdomme i muskuloskeletalsystemet (arthritis, arthrosis, osteochondrosis, gouty attack);
  • ubehag hos kvinder forårsaget af smertefuld menstruation;
  • betændelse i bækkenorganerne;
  • sygdomme i urinsystemet;
  • forkølelse og influenza;
  • hypertermi.
  • voksne, 1 tablet pr. dosis, genanvendes efter 4-6 timer;
  • børn fra 9 år 1 tablet ad gangen, næste brug efter 6 timer;
  • for børn fra 3 år ½ tabletter til indlæggelse, den næste brug efter 8 timer;
  • for børn fra en alder af ¼ tabletter, den næste brug efter 8-10 timer.

Administrationsvarigheden som bedøvelsesmiddel er 5 dage, og for at reducere temperaturen - 3 dage.

Ibuprofen 600 tabletter - brugsanvisning

I en dosis på 600 mg er lægemidlet ikke tilgængeligt. Dette volumen af ​​lægemidlet kan opnås under anvendelse af 3 tabletter på 200 mg eller en tablet på 400 mg + 200 mg. Indikationer for anvendelse af et større volumen af ​​lægemidlet:

  • akut eller forværret betændelse i muskuloskeletalsystemet;
  • tandpine;
  • smerter i bækkenet ved behandling af adnexitis, endometritis;
  • nyre kolik;
  • skader
  • forbrændinger;
  • postoperativ smerte.


For voksne og unge efter 16 år er det tilladt at tage 600 mg af lægemidlet en gang efter et måltid. Efter dette skal du konsultere en læge og få yderligere anbefalinger. For børn under 16 år er indtagelsen af ​​sådanne mængder kontraindiceret.

Ibuprofen tabletter 800 mg - brugsanvisning

I en dosis på 800 mg produceres ibuprofen ikke. Dette volumen kan opnås ved at tage to 400 mg tabletter.

Indikationer til brug:

  • svær ledssmerter;
  • dislokation;
  • smerter efter tandekstraktion;
  • stigning i kropstemperatur op til 40 grader.

Efter en engangs brug og lettelse er det nødvendigt at søge lægehjælp.

Brugsanvisning til tabletter Ibuprofen Hemofarm

Hemofarm-tabletter ordineres oftere til voksne end børn, da de indeholder 400 mg af det aktive stof.

Modtagelse er angivet for klager over:

  • artrose;
  • slidgigt;
  • iskias;
  • smerter ved osteochondrose;
  • tegn på spondylose;
  • myalgi af forskellig lokalisering;
  • bursitis;
  • neuralgi;
  • hæmatomer, der forårsager smerter;
  • skader
  • katarrale manifestationer af akutte luftvejsvirusinfektioner;
  • kvindelige smerter;
  • ØNH-sygdomme (betændelse i mandlen, otitis media, rhinitis, bihulebetændelse, adenoiditis).
  • tag 1 tablet, drik med mad;
  • brugsfrekvens 3 gange om dagen;
  • behandlingsvarigheden er 3-5 dage.

Køb 30 tabletter på 0,4 g. muligt for 80-90 rubler.

Brugsanvisning til tabletter Ibuprofen Junior

Medicinen Ibuklin kaldes ofte Ibuprofen Junior. Den dispergerbare dragee indeholder et andet aktivt stof. Paracetamol er en smertestillende og antipyretisk komponent, der forbedrer virkningen af ​​ibuprofen. Doseringen af ​​ibuprofen i tabletter er 100 mg og paracetamol 125 mg. Indikationer til brug:

  • feberangreb;
  • tandpine, inklusive efter behandling;
  • migræneanfald;
  • forstuvninger;
  • frakturer
  • i den komplekse behandling af influenza og SARS.
  • børn fra 3 år 1 tablet 3 gange om dagen;
  • børn fra 6 år 1 tablet 6 gange om dagen eller 2 tabletter 3 gange;
  • behandlingsvarighed højst 5 dage.

Lægemidlet kan tages uanset mad. Hos børn med lever- og nyresygdomme er det vigtigt at opretholde en pause mellem doserne på mindst 8 timer. Omkostningerne ved 20 tabletter 95-105 rubler.

Ibuprofen Belmed tabletter - brugsanvisning

Belmed er en hviderussisk producent af 200 mg tabletter. Lyserøde tabletter har en skal, der gør processen med at tage medicinen lettere.

Indikationer for optagelse:

  • rheumatoid arthritis;
  • ankyloserende spondylitis;
  • osteoporose;
  • leddyr af forskellig oprindelse;
  • ledbetændelse;
  • bursitis;
  • lændesmerter
  • forstuvning;
  • smerter efter operation;
  • dysmenoré;
  • tandpine;
  • migræne.
  • voksne 1200-1800 mg pr. dag, opdelt i 3 doser;
  • børn 20 mg / kg, opdelt i 3-4 doser.

Hos ældre patienter med lever- og nyresygdomme bestemmes doseringen individuelt af lægen. Omkostningerne ved 50 tabletter på 0,2 g. 1,3-2,5 gnid.

Ibuprofen Max tabletter - brugsanvisning

Det produceres af Borisov-anlægget af medicinske præparater. Hver tablet indeholder 400 mg aktivt stof..

Lægemidlet er indiceret til brug sammen med:

  • ikke-reumatoid arthropathies;
  • ledsmerter
  • muskelsmerter
  • muskuloskeletale skader;
  • postoperativ smerte;
  • menstruationssmerter;
  • migræne.

Anbefales til brug i mellem måltider i en dosis af:

  • voksne og børn fra 12 år 1 tablet 1-2 gange;
  • børn fra 8 til 12 år ½ tablet 3 gange.

Det er kontraindiceret ved akut leversvigt. Prisen på 20 tabletter er 70-80 rubler.

Ibuprofen Forte tabletter - brugsanvisning

Et træk ved lægemidlet er frigivelsesformen. Et flydende stof på 400 mg pakkes i en kapsel. På grund af dette opnås en hurtig farmakologisk virkning af lægemidlet..

Indikationer til brug:

  • smerter i hovedet fra overdreven belastning;
  • migræneanfald;
  • tandpine;
  • krampe under menstruation hos kvinder;
  • neuralgi;
  • rygsmerter;
  • gigt;
  • skader
  • influenza feber.

Patienter med gastriske sygdomme skal tages med mad:

  • voksne 1 tablet 3-4 gange;
  • børn fra 12 år 1 tablet 3 gange.

Varighed af brug er 2-3 dage. Prisen på 10 kapsler 40-60 rubler.

Ibuprofen Darnitsa tabletter - brugsanvisning

Stoffet er produceret af det ukrainske firma Darnitsa. Tablettene indeholder 200 eller 400 mg aktivt stof.

Indikationer til brug:

  • symptomatisk behandling af akutte luftvejsinfektioner og forkølelse;
  • hovedpine;
  • dysmenoré;
  • neuralgi;
  • rygsmerter;
  • reumatiske smerter.
  • voksne 200-400 mg 3-4 gange;
  • børn fra 8 år 200 mg 3 gange;
  • børn fra 3 år 100 mg 3 gange.

Har en risiko for nyresvigt ved langvarig brug. Køb 20 tabletter til 0,2 gr. muligt for 30-35 UAH.

Ibuprofen Medisorb tabletter - brugsanvisning

Russisk fremstillet medicin er produceret af Medisorb. En kapsel indeholder 400 mg pulver.

Indikationer til brug:

  • smerter i hovedet og leddene;
  • hypertermi;
  • ubehag hos kvinder under menstruation;
  • Tandpine
  • forkølelser.

Kapsler taget med mad til hurtigt at opløse skallen:

  • voksne 1 til 4 gange;
  • børn fra 12 år til 1 tre gange.

Behandlingen varer ikke mere end 5 dage. Du kan købe 20 kapsler til 140-160 rubler.

Instruktioner til brug af ibuprofen tabletter under graviditet

I første og sidste trimester af graviditeten er brugen af ​​stoffet forbudt på grund af den høje risiko for blødning. I andet trimester er det tilladt at anvende som foreskrevet af en læge med:

  • stigning i kropstemperatur til 38 grader;
  • hovedpine;
  • forværring af sygdomme i muskuloskeletalsystemet;
  • forkølelser.

Det anbefales at bruge den mindste dosering af lægemidlet:

  • 200 mg ad gangen;
  • gentag brug om nødvendigt ikke tidligere end efter 8 timer;
  • tage højst 1-2 dage.

Instruktioner til brug af brusende tabletter Ibuprofen

Lægemidlet i form af brusetabletter har en hurtig effekt på grund af den flydende form. Det ordineres til:

  • feber;
  • enhver form for smerte;
  • som et ekstra antiinflammatorisk middel ud over hovedbehandlingen.
  • børn i det første leveår 20 mg / kg pr. dag;
  • fra 1 år 50 mg pr. dosis;
  • fra 3 år 100 mg pr. dosis;
  • fra 6 år 200 mg pr. modtagelse;
  • 400 mg til voksne.

For at forberede suspensionen er det nødvendigt at opløse brusetablet i et glas rent vand. Drik før eller under måltider højst 3 dage.

Analoger af Ibuprofen tabletter - brugsanvisning

Analogerne af lægemidlet indeholder et identisk aktivt stof med deres sammensætning, derfor har de lignende indikationer til anvendelse. Narkotika kan variere i brug og kontraindikationer.

Nurofen

I form af tabletter bruges til børn fra 6 år. Kontraindiceret i:

  • astma;
  • fordøjelseskanalblødning;
  • lever- og nyresvigt;
  • hjerte sygdom.

Den anbefalede dosis til voksne er 200-400 mg, for børn 200 mg. Tag 3-4 gange om dagen i ikke længere end 5 dage i træk. Prisen på 20 tabletter på 0,4 g. 350-400 gnide.

Fås i tabletter med en dosis på 200 mg. Kontraindikationer:

  • overfølsomhed;
  • et mavesår i maven og tarmen;
  • Indre blødninger;
  • hjertefejl.

Den anbefalede dosisordning er 200 mg til voksne 4 gange, for børn fra 12 år 3 gange. Behandlingsvarigheden er 3-5 dage. 20 tabletter koster 140 rubler.

Faspik

Fås i doser på 200 og 400 mg. Granuler til fremstilling af en suspension på 600 mg er også til salg. Kontraindikationer:

  • intolerance over for bestanddelene
  • aspirin astma;
  • mavesår;
  • synsnervesygdom.

Den anbefalede dosis til voksne er 400 mg hver 4-8 time og for børn fra 12 år 200 mg hver 6-8 time. Optagelsens varighed er 3 dage. Pakning med 6 kapsler koster 50 rubler.

Prisen på ibuprofen tabletter

Prisen på 20 tabletter Ibuprofen med en dosis på 0,2 g afhænger af producenten:

  • Borisov-plante - 13 rubler;
  • Tatkhimpharmaceuticals - 20 rubler;
  • Hemofarm - 40 rubler.;
  • Ecolab - 110 rubler.

På forskellige ressourcer kan du købe medicin til priserne:

  • eapteka.ru - fra 20 til 100 rubler.;
  • piluli.ru - fra 15 til 90 rubler.;
  • apteka.ru - fra 39 til 160 rubler.

Køb Ibuprofen i nabolandene:

  • i Hviderusland fra 1 til 9 rubler.;
  • i Ukraine fra 15 til 40 UAH.;
  • Armenien fra 3000 til 4000 amd.;
  • I Uzbekistan fra 1500 til 8500 soums.
Læs Om Svimmelhed